In de week van 17 november is aan de Universiteit van Straatsburg de Isabelle de Charrièreleerstoel officieel gelanceerd. Deze nieuwe gastleerstoel heeft als doel de banden tussen de neerlandistiek in Frankrijk en het Nederlandse taalgebied verder te versterken. De eerste leerstoelhouder is Mary Kemperink, emeritus-hoogleraar moderne Nederlandse letterkunde aan de Rijksuniversiteit Groningen.
Colleges en onderzoeksseminarie
Mary Kemperink verzorgde verschillende colleges en een onderzoeksseminarie rond het thema van haar recente boek Anders dan de anderen: homoseksualiteit op het snijvlak van literatuur en wetenschap.
Presentatie LGBT Rights Cube en rondetafelgesprek
Als onderdeel van de leerstoel presenteert de Permanente Vertegenwoordiging van Nederland bij de Raad van Europa de “LGBT Rights Cube”, een kunstwerk dat symbool staat voor de inzet voor diversiteit en gelijkheid. Aansluitend vond een rondetafelgesprek plaats over zichtbaarheid en rechten van LHBT’ers in onderzoek en cultuur.
Feestelijke opening
Tijdens de feestelijke openingsbijeenkomst op 17 november sprak Mary Kemperink over het thema van haar gastdocentschap. Daarnaast verzorgden docenten Britta Benert en Roberto Dagnino een presentatie over onderling begrip tussen Germaanse talen. Studenten Cléa en Simon Claveau droegen een gedicht en literaire fragmenten voor, deels door henzelf vertaald.
Openingswoorden werden uitgesproken door Prof. Frédérique Berrod, présidente de l’Université de Strasbourg (Unistra), Jan Versteeg, Nederlands ambassadeur in Frankrijk, Karlijn Waterman, Nederlandse Taalunie en Thomas Mohnike, decaan van de talenfaculteit.
Alle sprekers benadrukten het belang van Europese samenwerking, meertaligheid, onderling begrip en de centrale rol van taal- en cultuurstudies in dit geheel.
Over Mary Kemperink
Mary Kemperink is gespecialiseerd in het fin de siècle van de negentiende eeuw, zowel in de literatuur als in de cultuur van deze periode. Haar werk heeft een internationale invalshoek, met bijzondere aandacht voor de interactie tussen literatuur en wetenschap.
Over de gastleerstoel
De Isabelle de Charrièreleerstoel werd in 2025 ingesteld door de Nederlandse Ambassade in Parijs, in samenwerking met de Taalunie en de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek. Eerder dit jaar waren professor Marc van Oostendorp en professor Lotte Jensen gasthoogleraar in respectievelijk Parijs en Rijsel.
De gastleerstoel is vernoemd naar schrijfster Belle van Zuylen (1740–1805), na haar huwelijk bekend als Madame Isabelle de Charrière. Zij geldt in de Nederlandse literatuurgeschiedenis als een vrijzinnige, moderne, geëmancipeerde en verlichte schrijfster. Het verbinden van haar naam aan deze gastleerstoel onderstreept het streven naar intellectuele vrijheid, nieuwsgierigheid en betrokkenheid. Haar vermogen om zich tussen de Nederlandse en Franse cultuur te bewegen, belichaamt de geest van uitwisseling en verbinding die deze gastleerstoel wil stimuleren.